5 listopada 2013

WYCIECZKA DO ZGORZELCA


4 listopada razem ze starszymi kolegami i koleżankami z klas I-III byliśmy na wycieczce w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu na spektaklu teatralnym pt. "W ŚWIECIE BAŚNI BRACI GRIMM". Sztuka bardzo nam się podobała, wzbudziła w nas mnóstwo radości, śmiechu, ale także i strachu. Prócz poznania bohaterów z różnych baśni mieliśmy możliwość bezpośredniego kontaktu z prawdziwymi aktorami z  Wrocławskiego Narodowego Teatru Edukacji, obserwacji pięknej, ruchomej scenografii. Po spektaklu zwiedziliśmy budynek Miejskiego Domu Kultury, mieliśmy możliwość podróżowania prawdziwym autokarem wycieczkowym.


 



  W oczekiwaniu na spektakl...
 I zaraz się zacznie...

"Inspiracją do powstania spektaklu stały się historie umieszczone przez Wilhelma i Jakuba Grimmów w ich obszernym zbiorze baśni. Bohaterowie spektaklu to trójka rodzeństwa przeniesiona za sprawą czarów do baśniowego lasu. To oni stają się przewodnikami po tym niezwykłym i pełnym przygód świecie. U źródła każdego z wydarzeń w magicznej krainie odnajdziemy historię z baśni braci Grimm.
Podczas podróży po zaczarowanym lesie pełnym baśniowych przygód nasi bohaterowie, a razem z nimi i widzowie, dowiadują się więcej na temat lojalności wobec przyjaciół, gotowości do niesienia pomocy wszystkim potrzebującym, konsekwencji w dążeniu do wyznaczonych celów czy kształtowaniu swego charakteru poprzez nieuleganie ,,słodkim” pokusom,jakie czają się niemalże na każdym kroku.
Fabuła spektaklu, pointowana piosenkami, nie pozostawia najmniejszych wątpliwości  co do wyborów moralnych podejmowanych przez bohaterów. „Zaczarowany świat braci Grimm”- promując tak uniwersalne postawy : jak przyjaźń, lojalność bratersko -siostrzana czy miłość – ukazuje najmłodszemu widzowi, że warto podążać ścieżką dobra, bez względu na trudności, jakie się napotyka. Wszystkie przeciwności można bowiem pokonać, mając przy boku kochającą siostrę czy troskliwego brata, słowem przyjaciela, na którym zawsze można polegać.
Niecodzienny sposób ukazania znanych wszystkim bohaterów, oraz zaskakująca fabuła sprawiają, że młody widz z wypiekami na twarzy śledzi akcję dziejącą się na scenie. Znakomita gra aktorów wcielających się w baśniowe postacie udowadnia, że w teatrze nie ma rzeczy niemożliwych, i że wyobraźnia to potężna broń, potrafiąca przekształcić prostą sytuację z życia codziennego w niezwykłą przygodę, dzięki której lepiej poznajemy otaczający nas świat.
Niewątpliwym atutem przedstawienia było, obok ręcznie malowanej scenografii, mowa wiązana, która stanowi nieodłączny składnik świata baśniowego. Zastosowanie wiersza to ukłon w stronę wszystkich artystów, którzy sławiąc piękno ojczystego języka zadali sobie trud, by z poezji uczynić narzędzie kształtujące sceniczną rzeczywistość."


Zdjęcia aktorów pochodzą ze strony internetowej Narodowego Teatru Edukacji

 Szkoda tylko, że czas tak szybko minął...