15 grudnia 2013

SKRZATY UBIERAJĄ CHOINKĘ


"Tradycja przystrajania choinek trwa już bardzo długo. Pierwsze drzewka były ubierane w Alzacji. Tam dekorowano je jabłkami. Miały one nawiązywać do rajskiego drzewa. 
Na przełomie XVIII i XIX wieku zwyczaje choinkowe przybyły do Polski. Początkowo rozpowszechniły się w miastach, później dotarły również na wieś. Z końcem XIX wieku choinka zjawiła się w Anglii i Francji. Od tego czasu stała się najbardziej charakterystycznym symbolem
 Świąt Bożego Narodzenia.

Ubieranie choinki przyjęło się w domach katolickich, jednak nie od razu zostało zaaprobowane przez Kościół. Tradycja ta istniała już u pogan i miała charakter magicznego rytuału mającego zapewnić ludziom bezpieczeństwo, dostatek, zdrowie i szczęście. Dekoracje były swego rodzaju talizmanem dla domu i chroniły go przed złymi duchami.
Tradycyjnie ubiera się sosnę lub jodłę. Według ludowych wierzeń drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia, odradzania się, trwania i płodności. 
Według wierzeń kościelnych zieleń choinki symbolizuje nadzieję."

"Dawnymi, tradycyjnymi zdobieniami choinkowymi były ciastka, pierniczki, orzechy, małe, czerwone tzw. rajskie jabłuszka, własnoręcznie wykonywane w czasie adwentu ozdoby z bibuły, kolorowych papierów, piórek, wydmuszek, słomy i źdźbeł traw, kłosów zbóż itp.
 Na gałązkach w wieczór wigilijny zapalano świeczki i tzw. zimne ognie.
 Współcześnie, w zależności od kraju, ubiera się je nieco inaczej. Dekoruje się choinkę bombkami, cukierkami, papierowymi ozdobami, srebrnymi i złotymi włosami anielskimi.
W większości krajów drzewko ubiera wspólnie cała rodzina w dzień wigilijny."


 My też mamy swoją choinkę, nie zdążyliśmy jej jednak jeszcze ozdobić :)

 

To piękne drzewko  ofiarował nam jeden z Rodziców p. Dariusz Kieruzal, tata Radka. 
Jesteśmy wdzięczni p. Darkowi za ten piękny dar.